Gamerbug'ı başlangıç sayfanız olarak ayarlayabilirsiniz.
    
 Haberler   |    Dosyalar  |   İlk Bakış  |   Kılavuz  |   Tozlu Raflar  |   İnceleme  |   Hileler  |   Oyun Görüntüleri  |   Duvar Kağıtları  |   Donanım  |   Ropörtaj  |   Künye 
Demo İnceleme
       weezard
Görüntüler   Yorum Yap    Çıktı Al    RSS  
Eklenme Zamanı: 03.11.2007 21:40:16
Yeni nesil oyunlar içinde uzun süredir beklenilenlerden biri olan yeni Need for Speed’in son halkası ProStreet, nihayet, ‘ucundan azıcık’ şeklinde PC’lerimize konuk oldu. Önce Xbox 360, ardından PlayStation 3 platformu için çıkarılan demonun, PC platformunda gözükmesi, ben dâhil çoğu kişiyi sevindirmiştir şüphesiz. Burada size elbette "NFS nedir?" şeklinde bir hatıralar geçidi yapmayacağım; fakat, her yıl kendini yenileyerek çıkan klasiğimiz, bu sene de belli değişiklikler ve sürprizler ile geliyor. Evet… aylardır en ufak bir görüntüsü ya da birkaç saniyelik bir videosu ile içimizi eriten ProStreet, bakalım bu sefer biz yarışı sevenlere neler hazırlamış…

Az zamanlı bir yükleme sürecinin ardından şu meşhur geçilemez EA logo animasyonu, değişmiş bir biçimde karşımıza çıkıyor; ardından yepyeni bir NFS menüsü daha karşımızda. Demoda ‘space’ tuşu ile video ayarlarınızı yapmanız mümkün ve gerçekten de es geçmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz! Bundan sonra iki adet organizasyon karşımıza çıkıyor: Nitrocide ve React Team Sessions. Öncelikle PS'nin bu özelliğinden bahsedelim: Oyunumuz bizleri, bildiğiniz gibi, illegal sokak yarışlarından alıp, tamamen legal olarak hazırlanan organizasyonlar aracılığı ile yarış dünyasına sokuyor. Bu organizasyonlar toplamda beş adet ve Rogue Speed, Battle Machine, Geffect, Noise Bomb, React olarak sıralanıyorlar. Dediğim gibi, sadece ikisi ile idare ediyoruz demoda. Nitrocide ile ‘Speed Challange’ı, React TS ile ise yeni bir tür olan ‘Grip’ yarışlarını oynamamız mümkün. Speed Challange, hepinizin bildiği üzere tamamen hızdan ibaret bir mod. Arabanızı Nevada yollarında elinizden geldiği kadar hızlı kullanmalısınız. Grip ise tamamen arabanıza olan hâkimiyetiniz ile ilgili bir yarış türü. Demoda sadece iki araba ve iki yarış mevcut. Speed Challange için, çoğu videodan da hatırlayacağınız BMW M3 hazırda duruyor. Grip için ise belki de oyunun en can alıcı araçlarından biri olan yeni Nissan Skyline GT-R Proto emrinize amâde. Sürüş sistemi, PS ile, tahmin edildiği gibi yeni bir soluk kazanmış. Özellikle Speed Challange modunda iken arabanızın en ufak yanlışı sizi yarış dışı bırakabiliyor. Bu yüzden artık eliniz fren tuşuna da gitmek zorunda. Aksi takdirde aracınız gerçekten hava yolunu kullanmaya başlıyor.

DİBİNE KADAR HASAR

PS bununla da kalmıyor aslında. Oyuna gelen yeni grafik motoru sizleri oldukça şaşırtacak; öyle ki, oyuncunun bas bas bağırarak istediği hasar sistemi, oyuna eklenmiş durumda. Sürüşünüz kötü ise, aynı derecede kötü anlar sizi bekliyor diyebilmenin büyük mutluluğu içerisindeyim şu an ben, evet. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil diyen EA, arabanıza gerçekçi hasar modellemesi ile büyük acılar çektiriyor. Arabanız yaptığı kazalara göre ‘Light’ veya ‘Heavy’ şeklinde hasar oranı belirtiyor. Ne şekilde kaza yaparsanız, aracınızın o bölgesi dağılıp parçalanıyor yalnız, yanlış anlaşılmasın; görsel var elbette. Sürüşü kaybedip yoldan çıktığınız zaman ise uzun taklalar sonucu yarış dışı kalıyorsunuz. Anlayacağınız, duvarlara çarparak alınan virajlar ve üç beş çizik tasarımı, PS ile tarihe gömülüyor. Grafikler ise sadece modellemelerden ibaret değil elbette. Gölgelendirmeler, özellikle Nevada Highway bölümünde göze çarpan ilk etmenlerden. Güneşin yola verdiği yansıma ise ayrı bir güzellik. Renkler konsola göre birazcık daha soluk dursa da, biz PC kullanıcılarını rahatlatacak derecede iyiler. Araç tasarımları ise bin bir efektlerle, süslemelerle ile bambaşka hale gelmiş. Yoldaki görüntüyü arabanızın camlarında ve hatta farlarında yansıma şeklinde görmeniz, oldukça şaşırtıcı. Her şey bir yana, artık aracınız ile olduğunuz yeri darmaduman hale getirebiliyorsunuz. EA'nın kendisine çok güvendiği bu ‘Smoke’ efekti gerçekten oyunda yapılabilecek en eğlenceli özelliklerin başında geliyor. Elbette Smoke'un, yani dumanın tüm görsel nimetlerini istiyorsanız, oyunu son seviyede açmanız gerekiyor. Need for Speed, geleneğini bozmayarak, ProStreet için de sizlerden iyi bir sistem istemekte. Aksi takdirde kötü sahneler ile baş başa kalıyorsunuz.

Oyunumuz bir organizasyon havasında geçtiği için yine daha önce hiçbir NFS'de olmayan bir durum ile karşı karşıya kalıyorsunuz: yarışları sunan bir sunucumuz eksik olmuyor iken, bir de kurulan stantlarda boy göstermeniz söz konusu. Etrafta dans eden ve birbirinden güzel ShowGirl’ler ve seyircileri unutmasak iyi olur. Yarış esnasında stadyum gibi bölgelerden geçtiğiniz için destek veren seyircileri gerçekten iyi modellemeler ile görmek oldukça sevindirici ve sizi yarışa daha fazla odaklandırıyor.

14 Kasım 07 tarihinde tam sürümü ile biz oyuncularla buluşmaya hazırlanan Need For Speed: Pro Street’in, sevgili firmamız Electronic Arts yüzünden daha da ileriye ertelenmemesini umarak, büyük bir heyecan ile devam ediyoruz beklemeye. Deneme sürümünün gerçekten de tadımlık şeklinde ilerlemesi, bir Crysis demosu gibi tekrar oynanabilirlik kazanmaması yüzünden… sabır, sabır ve sabır… =)

Bu yazıya ait 1 yorumdan son 1 tanesi gösteriliyor.
Tüm yorumlar için tıklayın.


Yazan: Custodian Zaman: 09.11.2007 12:34:19 - Kontroller Yine Rezalet
  NFS serisinin tutkunu olarak NFS Carbon'u grafik, ses, görsekllik gibi konularda çok başarılı buldum. Fakat kontrolerde ne yazık ki rezalet. NFS MW'ta çok başarılı olan kontroller Carbonda yerle yektan edilmişti. Aynı durum demodada mevcut kontroller böyle devam ederse bir oyuncu olarak tabiki NFS'yi bırakmam yine oynarım ama favorilerimin arasından çıkaracağım.
WM'deki kontrollere geri dönmek dileğiyle ellerinize sağlık
 


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.


Künye

En Düşük Sistem

Artılar
Eksiler

Türe Getirdiği Yenilikler

Değerlendirme
Türe Göre Başarı89 / 100
Grafik90 / 100
Ses90 / 100
Oynanış85 / 100
Eğlence85 / 100
Hatasızlık80 / 100
Tuş Uyumluluğu90 / 100
Dinamizm90 / 100
Menü85 / 100
Atmosfer85 / 100
Senaryo80 / 100
Yapay Zeka85 / 100
GENEL:86.48 / 100
Yazarın Beklentisi
Hatasızlık80 / 100
Tuş Uyumluluğu83 / 100
Senaryo78 / 100
Yapay Zeka82 / 100
Eğlence82 / 100
Oynanış88 / 100
Ses90 / 100
Türe Göre Başarı88 / 100
Özgünlük83 / 100
Strateji Ögeleri79 / 100
Atmosfer85 / 100
Menü90 / 100
Dinamizm87 / 100
Grafik90 / 100
GENEL:85.21 / 100
Oyun Görüntüleri          
GTA Vice City İçin Yardım (pcTurk )
Geçemediğiniz Bölümler (pcTurk )
san andreas Görev vermiyor (kursadbinici )
iyi bir pc için gereken sistem gereksinimleri neler? (interpol )
Just Cause 2 geliyor... (Danny )
Rockstar Games oyunları Steam'de (david15 )
MOH Airbone istek (david15 )
gta sa masa üstüne atıyor (david15 )
 
 
 
Copyright 2003-2006  iletişim     
>