Gamerbug'ı başlangıç sayfanız olarak ayarlayabilirsiniz.
    
 Haberler   |    Dosyalar  |   İlk Bakış  |   Kılavuz  |   Tozlu Raflar  |   İnceleme  |   Hileler  |   Oyun Görüntüleri  |   Duvar Kağıtları  |   Donanım  |   Ropörtaj  |   Künye 
Demo İnceleme
       Yiğit Tokgöz
 Yorum Yap    Çıktı Al    RSS  
Eklenme Zamanı: 13.11.2005 01:27:44

-Aa oğlum ne oynuyorsun?
-NFS: Most Wanted baba. Senin gibi baba bir oyun yapmışlar ehkikiki.
-Tamam kes espri yapmaya çalışmayı da kalk iki dakika ben birkaç tur atayım. Oo güzel Porsche varmış.
-Ya baba yaa biraz daha oynayıp yazısını hazırlayacaktım yaa..
-Fazla konuşma da salona git maç başlayacak birazdan..
-Ya... Ya... Ühühühü Trgamer ve Merlin'in Kazanı seninle gurur duyuyor baba!

 Babamın Gamerbug'a ve bana yaptığı hainliğe rağmen yıkılmadık, ayaktayız ve Need For Speed: Most Wanted demosu ile başbaşayız! Mahsun Kırmızıgül'ü saygıyla anarak birkaç saat geciktirdiğim (geciktirmediğim iş yok zaten) NFS: Most Wanted demo incelemesini oyunun çıkmasına 5 gün kala yapmaya başlıyorum arkadaşlar. E başlayalım hadi. E başlayalım.. E hadiii!

  "Need For Speed bir tutkudur... Need For Speed bir yaşam tarzıdır... Need For Speed, bir gerçektir..."
                              Yiğit Tokgöz

  "Herkes Need For Speed'i değiştirmeye çalışıyor ama kimse kendini değiştirmeye çalışmıyor..."
                               Mevlana - Yiğit Tokgöz
 
  "Yaşamak için yemek gerek, yaşamak için içmek gerek, yaşamak için sevgi gerek... Doyasıya yaşamak içinse, Need For Speed gerek..."
                                          Yiğit Tokgöz

Kendi ağzımla ettiğim ve bir de Mevlana'dan araklayıp değiştirdiğim özlü sözlerle oyunu anlatmaya başlayarak şekil yaptım, kafama eseni yapabilen bir kişilik olduğum için kendimle gurur duyuyorum. Neyse acayip geyik yapmaya başladık, ben toparlayıcı bir sözle oyuna giriş yapayım.. "Need For Speed, işte öyle birşey..."

 Evim evim güzel evimde olmadığım ve dolayısıyla bilgisayarımın başında olmadığım cuma gecesi yaklaşık 12-13 saat uyuyarak ertesi gün öğle vaktinde yola çıktım ve saat 15:00'a yaklaşırken evime döndüm. Emektar bilgisayarımı açtığımda ne göreyim! Bizim Ömer oyunumuzun demosu yayımlanır yayımlanmaz "Ben yazarım!" demiş! Tabiî cıvıtık ve de artist bir tip olarak hemen demoyu indirmeye başladım ve Ömer'den benden sonra "İkinci Görüş" kapsamında bir inceleme yazmasını rica ettim. Tabiî bunda onun demoyu bir türlü indirememesinin de payı yok değildi...  Demomuzda, tam 5 oyun modu ve 5 araç bulunuyor arkadaşlar. Şimdi burada karışık bir durum var, demoda oyun modlarının başlıkları "Quick Race" ve "Challenge Series" olarak ikiye ayrılıyor ve bu başlıklar altında da ayrı ayrı oyun türleri bulunuyor. Oyun türlerini az sonra açıklayarak sayacağım, ancak ilk olarak Challenge Series bölümünde her yarış için bize karma bir araç verildiğini ve Quick Race bölümünde ise Ford Mustang GT veya Porsche Cayman araçlarından birini seçtiğimizi belirtmek istiyorum. Oyunun tam sürümünde tüm araçlar için bir modifiye imkânımız olacak fakat demoda böyle birşey yok, sadece yapımcılar modifiye olayının nasıl olacağını göstermek için eldeki araçları biraz değiştirerek kullanıma sunmuşlar. Amaç tabiî ki gaza getirmek... Neyse biz tam sürümün çıkmasına 3-4 gün kala gelin demodaki oyun türlerini inceleyelim..

QUİCK RACE
Sprint: Senelerdir yarış oyunlarında dönen geyik, rakiplerimizle birlikte yeni oyunumuzun özelliği olan polisleri hiç işe karıştırmadan aynı eski oyunlardaki gibi bir yerden bir yere yarış yapıyoruz, varılacak yere ilk ulaşan yarışı kazanıyor.
Speedtrap: Most Wanted ile NFS serisine yeni giren bir tür, bunda da aynı sprint gibi bir yerden bir yere polisle uğraşmadan rakiplerimizle yarışıyoruz fakat bu kez birinci parkuru ilk tamamlayan değil, yol boyunca en yüksek hıza erişebilen kişi kazanıyor. Yapmanız gereken tek şey en düz yolda en hızlı şekilde gitmek ve doruğa ulaşmak için nitro özelliğini kullanmak. Biliyorsunuz nitro özelliği çeşitli combolar yaparak kazandığımız ve aracımızın hızını arttırmamızı sağlayan bir özellik.

CHALLENGE SERİES
Pursuit Length:
Bu bölümde Most Wanted ile Hot Pursuit serilerinde olan "polis kovalamacası" olayı yeniden hayatımıza giriyor ve 1 dakika içinde polisten kaçmamız gerekiyor. Kaçma olayı polislerin yoğun olduğu ortamlardan mümkün olduğunca uzak bir noktaya ulaşınca gerçekleşiyor ve bölümü başarıyla tamamlıyoruz. Duvarların arkasına vs. saklanma geyiğini de Pursuit Length bölümünde bir taktik olarak kullanabiliriz.
Tollbooth Time Trial: Adı üzerinde, time trial arkadaşlar. Yani, zamana karşı yarış. Daha önceki NFS oyunlarında da olan bu bölümde bir noktadan aynı boğaz köprülerinde aldığımız gibi bir bilet alıyoruz ve başlıyoruz belirlenen noktaya belirlenen süre içerisinde ulaşmaya. Yeni oyunda eklenen bir özellik de Time Trial bölümünün checkpointlere ayrılması ve her checkpointte bize ekstra süre verilmesi. Time Trial'in gaza ve nitroya asılmaktan başka taktiği yok, yol ver dağlar yol ver bana...
Roadblock: Polislerle bizim aramızda geçen bir başka bölüm de Roadblock arkadaşlar. Bu türün ne olduğu da isminden anlaşılmakta, bu kez polislerden kaçmaya değil onları safdışı bırakmaya çalışıyoruz. Tabiî ki aynı Underground serilerinde yaratıldığı gibi Most Wanted için de yaratılan koca şehirdeki tüm polisleri alt etmek mümkün değil, o yüzden de bizden tam 6 polis aracını kullanılmaz hâle getirmemiz isteniyor. Bölümün taktiği "vur-kaç" olayı arkadaşlar. Biliyorsunuz erkekliğin 10'da 9'u kaçmaktır. Aynı olay iki kişi dövüşürken de geçerlidir. Mesela karşınızda acayip güçlü, kaslı bir yaratık varsa herife yumruk atarsınız sonra kaçarsınız, böyle böyle vur-kaç vur-kaç adamı pes ettirirsiniz. Veya futbol maçlarındaki "kontra-atak" olayı da bu konuya örnek verilebilir. Bakın nasıl bağlıyorum; bunların hepsi bir taktiktir, Roadblock bölümünün taktiği de vur-kaçtır...

 Yarış türlerimiz bu kadar arkadaşlar. Tabiî ki tam sürümde bu kadar az tür olmayacak ama inanın bu türler bile oldukça güzel ve doyurucu türler. Özellikle Roadblock bölümüne bayıldım doğrusu. Polislerin eklenmesi dışında oyunda çok da fazla yenilik yok arkadaşlar. Yine otomobiller lisanslı olduğu için hasar mekanizması falan yok, fakat lisansız araçlar için böyle birşey söz konusu değil! Trafikteki sivil araçların ve bilhassa polis arabalarının hasar mekanizması mükemmel tasarlanmış. Bir Burnout'unkiler kadar güzel olmasa da, Roadblock bölümünde polis arabalarının aldıkları hasarları çok iyi ve ayrıntılı olarak görebiliyoruz. 128MB RAM'lik FX5200 ekran kartımı ve 512RAM'imi kasmayan en üst düzey grafikler ise daha önceki oyuna (NFS:UG2) oranla bayağı geliştirilmiş. Zaten bunu demo yayımlanmadan önce gördüğümüz görüntülerden de çözebiliyorduk, hâtta "Lan benim sistem açabilecek mi bunu!" diye telaşlanıyorduk. Ağaçların araçlar üzerindeki yansımaları, havada uçan kuşlar, hava şartlarının ve özellikle de kara bulutlu havanın belirginliği... Hepsi harika tasarlanmış fakat ben asfalta yapıştırılmış sarı yapraklara anlam veremedim. Tamam "Oyun sonbaharda çıkıyor, onun için sonbaharda dökülen yaprakları yapıştırdık asfalta!" denilebilir ama kardeşim bari yapıştırmayın da biraz hareket etsin, uçuşsun o yapraklar! Uyuz oldum yapışkan yapraklara..

 Bir anda grafiklere atladıktan sonra biraz da oynanışa değinmek istiyorum, arkadaşlar araç kullanma yapısı hemen hemen hiç bozulmamış. NFS: Underground 2'de hissettiğimiz keyfi hâlâ yaşıyoruz. Sanki biraz hafifleştirilmiş ve kolaylaştırılmış gibi gelse de pek fazla bir değişiklik yok. Oyundaki kamera açıları ise yine 4 adet: Uzak kamera, ense kamerası, cam kamerası ve kaput kamerası. Nedense direksiyon kamerası koymuyorlar, halbuki küçüklüğümden beri direksiyon kamerasından yarışmanın çok zevkli olduğunu düşünürüm. Cıkcık bir direksiyon ve onu döndüren bir el tasarlamak EA için çok iş gerektirmese gerek..

 Oyun dünyasının en mükemmel ses efektlerini ve en mükemmel müziklerini tasarlayan firma olarak tanımladığım Electronic Arts, Most Wanted demosunda da tam anlamıyla döktürmüş arkadaşlar. EA Trax başlığı altında toplanan ve lisanslı olan müzikler bizi yarışlar sırasında acayip gaza getiriyor. Bu kez Underground serisinden farklı olarak biraz daha rock benzeri sert türlerin üstüne gidilmiş ve zenci müzikleri bir kenara atılmış, iyi olmuş. Ben özellikle Roadblock bölümünde çalan müziğe hasta oldum. Aksiyon dolu bir müzik ve oyun sırasında sürekli "Kobra Takibi" isimli diziyi hatırlayarak gaz yapıp polislere dalmama yol açtı. Sağlığa zararlı bir müzik.. Ses efektleri de çok iyi yapılmış. Modifiyeli araçlar vites atlarken küfür edermiş gibi ses çıkarıyorlar ve insanın gözlerini yumup zevke gelmesini sağlıyorlar. Ayrıca çarpışma efektleri vs. de gayet güzel olmuş. Oyunun birkaç bölümünde rastladığımız insan seslendirmeleri ise yine kaliteli yapılmış. Daha fazla söze lüzum yok, "EA'se, at sepete!" diyorum..

  17 Kasım'da piyasalara sunulacak ve tüm yarışseverlerin uykularını çalacak olan, gelmiş geçmiş en iyi yarış oyunu olmaya aday olan "Need For Speed: Most Wanted"ın tanıtım sürümü hakkında benden bu kadar, eğer başarabilirse "İkinci Görüş" olarak bir inceleme daha yapacak olan yazar arkadaşım Ömer'in yorumlarını okumak için sabırsızlıkla bekleyelim..

-Babaa maç kaç kaç?
-Sus lan iki dakika!
-Anlaşıldı yeniliyoruz...

Yiğit "yasagh" Tokgöz
yasagh@gamerbug.net


Bu yazıya ait 5 yorumdan son 5 tanesi gösteriliyor.
Tüm yorumlar için tıklayın.


Yazan: barguti Zaman: 15.11.2005 16:29:55 - :p
  yiğit incelemenin başındaki konuşma güzel olmamış lan incelemeyide okumadım sadece daha komik yapaydın keşke gerçi araba yarışı bana ters  

Yazan: tilkibey Zaman: 14.11.2005 19:51:33 -
  Süper oyun beaa hadi be 17 kasım ı bekliom. Hadi be hadi bastır be kim tutar seni  

Yazan: thorn Zaman: 13.11.2005 16:49:49 -
  süper oyun olmuş walla forever EA GAMES
 

Yazan: gofret Zaman: 13.11.2005 11:09:07 -
  17 kasımı merak ve bir o kadar heyecanla da bekliyoruz..  

Yazan: DjHEaDsMaN Zaman: 13.11.2005 09:47:18 - İlk Yorum Benden Olsun : P
  Tebrik Ederim Editör Bey Bu Başarılarınızın Devamını Diler Most Wanted Çıkınca Kargoyla Evime Postalamanızı Arz Ederim...(Artist GtaTr Editörü: P)  


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.


GTA San Andreas'a Araç Gereç Nasıl Yüklenir (Danny )
Football Manager 2008için İlk Yama!!!! (interpol )
Unreal Tournament 3 yaması (Raven )
Sims 2 Free Time duyuruldu (Raven )
Stronghold 2 yaması (Raven )
Call of Duty 4 için bir yama daha (Raven )
GTA 4'ten bir video daha (Raven )
Overlord için 1.4 yaması (Raven )
 
 
 
Copyright 2003-2006  iletişim     
>