Gamerbug'ı başlangıç sayfanız olarak ayarlayabilirsiniz.
    
 Haberler   |    Dosyalar  |   İlk Bakış  |   Kılavuz  |   Tozlu Raflar  |   İnceleme  |   Hileler  |   Oyun Görüntüleri  |   Duvar Kağıtları  |   Donanım  |   Ropörtaj  |   Künye 
Demo İnceleme
       Ömer Faruk Yalçın
 Yorum Yap    Çıktı Al    RSS  
Eklenme Zamanı: 16.10.2005 20:21:47

Zombi diye diye çürüttüler bizi. Sürekli birbirinin neredeyse kopyası olan zombiler, farklı firmalar tarafından sürekli piyasaya sürülmekte. Bu durumun ne kadar süreceği hakkında bir fikrim yok ama daha çok sürecekmiş gibi geliyor bana. Bu türdeki oyunlara bir yenisi daha ekleniyor. Kafayı demolarla bozan ben, demosu çıkan yeni oyunumuz –her ne kadar diğerlerinin kopyası olsa da- “Land of the Dead” i incelemek için buradayım.

Klasik bir oyun türü… Aniden karşınıza çıkan, nereden geldiği belli olmayan -zombi mi dersiniz artık canavar mı yoksa başka bir şey mi siz bilirsiniz- yaratıklarla can sıkan bir savaşın içine girerek hayatta kalma mücadelesi vermek tek seçeneğimiz…

Bir katliamın videosuyla giriş yapıyorsunuz oyuna. Ardından sade hoş bir menü karşılıyor sizi. Grafik seçeneklerini düzenleyip, kontrolleri de kendinize göre ayarlayarak oyuna hazır hale geliyorsunuz. Oyuna başladığınız andan itibaren yaratıklarla yalnızsınız. Göreviniz, size verilen dört bölgedeki yaratıkları -insan bozmalarını- öldürmek. O bölgeleri bulmak için özel bir çabaya gerek yok. Demo zaten sınırlı bir bölgede geçiyor. Sektörlerden herhangi birini bitirdiğiniz zaman size bilgi veriyor oyun. Amacınız böyle sıkıcı bir şey olunca kafanızın tası atabilir. Benden söylemesi…

Gelelim insan bozması zombilere… Bu mahlukatlar bazı sahnelerde irkilmenize neden olabilir. Bunlar arasında farklılık var ki bu oyunun artısı. Mesela; bir zombi üzerinize kan kusarak canınıza kastederken, bir diğeri baltayla dalıyor. Kimisi “Spider-Man” liğe özenip yerde bir örümcek gibi sürünüyor, kimisi de elektrik şoku yemiş gibi titreyerek saldırıya geçiyor. Bunların geneli 4-5 mermide ölürken –silaha göre farklılık gösterecek tabii ki- kimisi tek kurşunla gidiyor. Ayrıca uyku tulumu gibi şeylerin içinde kıpırdayan ve çıkmak için çaba sarf edenler mevcut. Bunlar oyunun içindeki garip şeylerden biri -başka bir şey yok gerçi-.

Oyunda silah çeşidi açısından sorun yaşamayacaksınız. Tek silah, magnum, pompalı, taramalı, sniper, el bombası, molotov kokteyli, beyzbol sopası, demir sopa, balta ve yumruklarınız size yeterli yardımı sağlayacaktır.

Oyunumuzun grafikleri tatmin edici gibi geldi bana. Çevre düzenlemesi, zombilerin kılığı, kıyafeti, ölürken attıkları taklalar, yerde sürünüşleri, kopan kafalar, kollar ve bacaklar… Bunlar artı olarak yansımakta. Ayrıca bir görevde, tiyatro sahnesini açıyoruz ve 3 zombinin bir cesedi götürdüğünü –yediğini- görerek küçük bir sırıtış koyuyorsunuz yüzünüze.  Sonra bu insanlık dışı olaya şahit olduğunuz için kendinizden utanıp bu üç caninin kafalarını koparıyorsunuz.

Sesler için kullanılacak en güzel sıfat “sıkıcı”. Müzik diye bir kavram yok zaten oyunda. Zombiler ve onların ayak sesleri ile uğultulardan başka bir şey kulağınıza varmıyor.

Oyunun kolay kavranabilen, klasik kontrol düzenlemesi oynanabilirlik konusunda da canınızın sıkılmasını engelliyor. Oyunun tek düze senaryosu ise oyundan zevk almanızı neredeyse imkansız kılıyor ama aradaki tiyatro sahnesi olayı gibi durumlar neşelenmenizi sağlıyor. Tabii ki “Land of the Dead” içinizde sadist ruhu ortaya çıkaracak olursa oyundan zevk almanız daha kolay olacaktır.

Hem oyunun monotonluğu hem de demonun kısalığı, incelememin de kısa olmasına neden oldu. Umarım oyun hakkında gerekli bilgiyi sizlere arz edebilmişimdir.
İyi ve zombili –isteğe göre zombisiz de olabilir- oyunlar…


Bu yazıya ait 3 yorumdan son 3 tanesi gösteriliyor.
Tüm yorumlar için tıklayın.


Yazan: FISH Zaman: 24.10.2005 18:46:06 -
  Bıktım bıktım..Hep aynı şeylerden korkmak insanı deli eder ya işte bu oyunlarda öyle..  

Yazan: MarsH Zaman: 22.10.2005 16:01:17 -
  bu tarz oyunlar artık sıkmaya basladı...  

Yazan: yasagh Zaman: 16.10.2005 20:28:59 -
  Güzel yazı, vasat oyun.  


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.


Künye

Artılar
Eksiler

Değerlendirme
Grafik80 / 100
Ses60 / 100
Oynanış70 / 100
Eğlence70 / 100
GENEL:70 / 100
iyi bir pc için gereken sistem gereksinimleri neler? (interpol )
PCMİ PS3MÜ alıyım (david15 )
araba yarışı (tutkun01 )
FIFA Street 3'ün şarkı listesi açıklandı (david15 )
Assassin Creed sistem gereksinimi açıklandı (david15 )
Geçemediğiniz Bölümler (Danny )
san andreas Görev vermiyor (Danny )
Oyunlari Düşüncenizle Kontorl Etmek Istermisiniz... (david15 )
 
 
 
Copyright 2003-2006  iletişim     
>

eXTReMe Tracker