Gamerbug'ı başlangıç sayfanız olarak ayarlayabilirsiniz.
    
 Haberler   |    Dosyalar  |   İlk Bakış  |   Kılavuz  |   Tozlu Raflar  |   İnceleme  |   Hileler  |   Oyun Görüntüleri  |   Duvar Kağıtları  |   Donanım  |   Ropörtaj  |   Künye 
İnceleme
       weezard
Görüntüler   Yorum Yap    Çıktı Al    RSS  
Eklenme Zamanı: 20.11.2007 14:34:32
 Çıkarları için her şeyi göze alan bir hain (Traitor) ve kendisini kontrol edemeyen psikopat bir katil (Murderer). Kane & Lynch. Bu iki kişiliğin buluşması için uzun bir zaman bekledik. Hiçbir oyunda bulamayacağınız türden bir hikâye ve ilerleyişe sahip olan Kane & Lynch: Dead Men, sizleri acımasız, ihanet dolu ve bol entrikalı bir dünyaya götürmeye hazırlanıyor. Fakat şimdiden uyaralım, sandığınızın da ötesinde bir oyun bekliyor sizleri.

Kane & Lynch; Uyumsuz Bir Birleşim


 IO-Interactive'in yapımını ve Eidos'un dağıtımını üstlendiği Kane & Lynch: Dead Men bildiğiniz gibi bir TPS (Third Person Shooter). Şu ana dek internete sunulmuş tüm video ve resimlerine olan hayranlıklarımız kısa bir setup süreci ardından ana menünün karşımıza çıkması ile daha da artıyor. Campaign moduna girerken gerçekten de şu ana dek yaşamadığınız tarzda bir serüvene yaklaştığınızı iyice hissediyorsunuz. Kane & Lynch sizlere kendi içinde ufak bölümlere ayrılan 15 Chapter sunuyor. Fakat 6-7 saat gibi bir sürede oyunun sonunu görmem beni hem şaşırttı hem de üzdü. 2 yıla, 7 saat sonucu gerçekten oldukça moral bozucu, fakat dediğim gibi hikâyenin işleyişi benzersiz bir şekilde çıkıyor karşımıza.

 Kane, gerçek adı ile Adam Marcus. Eski bir asker olan Kane, iki çocuğu ve karısı ile mutlu bir hayat sürmektedir. Ta ki evde bıraktığı silahının oğlu tarafından bulunup kendisini yanlışlıkla vuruncaya kadar. Eşi tarafından suçlanan ve kızı tarafından nefret edilen Kane büyük bir üzüntü ile evden ayrılarak Güney Amerika bölgesine gider. Kısa bir süre sonra karşılaştığı The7 adlı bir gruba girip yasadışı işlerde yer alan Kane grubun en önemli operasyonları sırasında büyük bir tuzağa düşürülerek hayatta kalmayı başaran tek kişi olur ve ekibe ait tüm paraları alıp arkasına bile bakmadan geçmişinde unutamadığı anılara sahip olduğu yere, yani Venezuella'ya geri döner. Fakat olaylar istediği gibi gelişmez ve yakalanır. Hapishaneye nakliye edildiği aracın içerisinde Lynch ile karşılaşarak yeniden özgür kalır. Fakat onu kaçıran örgüt The7'nin ta kendisidir. 3 haftalık bir zamanda ya ekibe ait olan çantayı geri getirecek ya da ailesini bir kez daha -bu sefer ebediyen- kaybedecektir. Yanına The7 örgütüne ait başka bir üye olan Lynch verilerek beraberce bu işi halletmeleri istenir. Fakat görevi başaramayan Kane karısı öldürüldükten sonra bir şekilde kurtulmayı başarır ve kızının başına da aynı son gelmeden Lynch ve eski The7 üyelerini "Dead Men List" (Ölü Adam Listesi) ile yeniden bularak yapması gereken şeyi yani The7'i çökertmeye hazırlanır.

 Lynch ise ilaç tedavisi ile hayata tutunmaya çalışan bir şizofrendir. Haplarını düzenli almadığı takdirde kendisini kaybederek etrafındaki her şeye zarar verdiği için kendisine geldiğinde bundan büyük suçluluk duymaktadır. Hikâyesi ise Kane'den çok farklı olmayan Lynch, karısını kendi elleri ile öldürmüş ve sonucunda da tüm hayatı alt üst olmuştur. Tutunacak hiçbir şeyi olmayan Lynch'in tek amacı bu cehennemden sağ salim kurtulmaktır.

Kimim Ben?

 Bu iki karakter kaderleri dışında çok da ortak noktalar sergilemiyorlar açıkçası. Kane çok saldırgan ve çıkarcı davranışları ile çevresindekileri yönlendirirken, Lynch her şeyden bıkmış mızmız ve çoğu zaman kendisini kaybederek katliam yapan bir psikopatı canlandırıyor. Bu durumlar doğal olarak oynayışa da etki etmiyor değil. Lynch yüzünden birçok işimiz ters gidiyor ve her şey daha da zorlaşıyor. Bu durumlar ile karşılaştığınız sahneler çok. Biz, oyunda sadece Kane karakteri ile ilerleyebiliyoruz. Lynch ve geri kalan kişiler ise bizim adamlarımız şeklinde sıralanıyorlar. Her birine emir verme imkânımız da var. Takip, ilerle ve saldır şeklinde üç farklı yönlendirme seçeneği mevcut. Fakat gerçek konuşmalar ve kavgalar Lynch ve Kane arasında geçiyor sürekli. Bu iki anti-kahraman karakterler sizlere çok hüzünlü ve eğlenceli anlar geçirtecek.

 Hikâyemiz L.A. sokaklarından Tokyo ve Havana'ya kadar uzanıyor. Özellikle Tokyo chapter'larında çok ama çok aksiyon yaşayacaksınız. Night Club bölümü ise sizleri kendisine hayran bırakacak. Profesyonel soygun yaptığınız ya da birebir savaşa girdiğiniz bölümler de yok değil. Fakat göze çok gibi gelse de kısa bir sürede veda ediyoruz hepsine.

 Kane & Lynch elbette oynanışı ile yetinmiyor. Grafiksel anlamda sınırları zorlayan bir konumda olmasa da birkaç sorun haricinde iyi bir sistemde rahatça oynanabiliyor. Hava şartları oldukça iyi hazırlanmış. Öyle ki yağmurlu bir havada üstünüz sırılsıklam oluyor. Ve bunun görsel anlamda harika bir biçimde yansıtılmış olduğunu görmek sevindirici. Sabah olduğunda ise kıyafetiniz yavaş yavaş kuruyor (!). Güneşli havalarda gözümüzün kamaşıp görüş açımızın yok olduğu anlar bile oluyor. Tabii kafanızı kaldırıp gökyüzüne bakarsanız. Dinamik ışıklandırma ve soft shadow özellikleri ise iyi bir düzeyde. Karakterlerde ise nedense Kane ve Lynch dışında çok da detay göremiyoruz. Zaten vücudu es geçip surat detaylarına önem veren IO-Interactive sinematik videolarda bizleri büyülerken oyun içi sahnelerde aşırı parlaklık ile abartılı tasarımlar yapmış diyebiliriz. Fakat bir sorun oluşturacak cinsten değil elbette. Bunun yanı sıra silahlarımız aracılığı ile her türlü cisim ile etkileşimde bulunabiliyoruz. Camlar kırılıyor, eşyalar parçalanıyor, duvarlar çatlıyor vb. birçok detay sizi oyuna bağlayacak durumda. Fakat patlama esnasında çıkan görüntü kaybı gerçekten "Bu zamanda böyle efekt olur mu?" dedirtmiyor değil.

Eğlence Her Yerde

 Gameplay konusunda Kane & Lynch bize farklı özellikler sunuyor. Öncelikle yaralanmadan bahsedelim. 100 üzerinden düşen bir sağlık barınız yok. Yara aldıkça ekranınız yamuluyor ve gittikçe kırmızılaşıyor. Eğer siper alıp bir süre dinlenirseniz yeniden full sağlık ile aksiyona dönebiliyorsunuz. Fakat bunu başaramaz iseniz yere düşüyor ve belli bir süre içerisinde arkadaşlarınızın yardım etmesini bekliyoruz. Bir ilaç sayesinde ayağa kalkabildiğimiz gibi ilacı aşırı dozda alırsak ölebiliyoruz. Bu sahnelerde anılarımız canlanıyor ve unutamadığımız cümleler tekrarlanıyor kafamızda. Bu da elbette sizleri çok etkiliyor. Diğer bir şekilde Kane'in bilinçaltını görebiliyoruz. Çatışmalar genelde polis, asker vb. topluluklara karşı gerçekleşiyor. Tokyo sokaklarında polisle olan mücadelenizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu anlarda şehrin tasarımı gözleri karıştırıyor. Akan trafik, etrafta koşturan siviller derken büyük bir cehennemin ortasında buluyorsunuz kendinizi. Masum insanları da yanlışlıkla ya da kasıtlı öldürebileceğiniz bu oyunda gerçek vahşeti Lynch'in kendisini kaybettiği anlarda görebiliyoruz. Sniper konusunda ise çok farklı bir ayrıntı oynanışı etkiliyor diyebiliriz. Eğer bir sniper sizi takip ediyorsa, ekranınızın sol alt köşesinde düşmanın bakış açısı gözüküyor ve onun takip edişine göre kendinizi kurtarabiliyorsunuz. Bu oldukça eğlenceli bir özellik. Çatışma sonlarında ise bol kanlı sahneler sizleri bekliyor. Etraf ceset kaynarken sizin de aldığınız yaralar iyice gerçekçilik katıyor. Yerden kalktığınızda ya da büyük bir patlamaya yakın olduğunuzda bir süreliğine Kane'in hareketlerinde bir aksama oluyor. Oyunda ekip arkadaşlarınızın silahlarını alıp kendi silahlarınızı verme gibi hoş özellikler bulunuyor. Cephane sıkıntısı olunca da Kane etrafa sesleniyor ve bir arkadaşı ona mermi veriyor. Yani takım arkadaşlarınız oldukça kullanışlı diyebiliriz. Elbette Kane'in tek amacı kızını kurtarmak, gerisi önemsiz. Takım elemanları aksiyon sırasında da oldukça işe yarıyor. Fakat bir noktadan sonra isyan etme gibi şansları da bulunmuyor değil. Bu tür durumlarda Kane, ikna edici konuşmalar ile hepsinin aklını çeliyor.

 Elbette Kane & Lynch bol şiddet, kan ve sert bir dil içeren yapımlar arasında. Bu yüzden Kane'in saldırgan davranışları ve Lynch'in psikopat hareketleri harika bir birleşim gerçekleştiriyor. Silahlarınız ise şu ana dek oynadığınız çoğu oyundan aşina olduğumuz bir listeden oluşuyor. Lynch eski tür silahlardan hoşlanırken, Kane modern aletleri kullanıyor. M4A1, Shotgun, Mp4, Commando 512 vb. birçok silahın detaylı bir biçimde yer aldığı Kane & Lynch, sizden elinizden geldiği kadar zarar vermenizi istemiş durumda. Düşmanlar ile kanlı bir biçimde seriliyorlar yerlere. Ve Hitman'den kalma bir özellik olan yakın dövüş ile sessizce düşmanı yere serme, bizzat Kane ve onun çift parmaklı bıçağı ile yeniden hayat buluyor. Düşmana E tuşu ile saldırırsanız, rakip çok estetik bir biçimde yere seriliyor.

 Biliyorsunuz su sıralar "Game For Windows" kampanyası nerdeyse her oyun gibi Kane & Lynch'i de kanatları arasına almış durumda. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka bir Liva üyeliğiniz olması gerekiyor. Aksi takdirde yükleme işlemleri gerçekleşmiyor ve çevrimiçi mücadele tadına varamıyorsunuz. Multiplayer seçeneği Com-Op seklinde hazırlanmış (bkz. Gears Of War). Bu özelliği bilmeyenleriniz var mıdır bilemiyorum; Liva çerçevesinde Kane karakteri ile hikâye moduna giren bir oyuncuya Lynch karakteri ile bağlanmanıza yarayan eğlenceli bir mod. Böylece birbirinizin sırtını kollayabiliyorsunuz. Fakat bunun online bir biçimde karşımıza çıkıyor olmaması birçok multi-severi üzebilir.

 Ses ise oyunun en orijinal yanlarının başında geliyor. Karakter seslendirmeleri o kadar şık ve muhteşem ki gerçekten çok söz konusu kahramanlara çok yakışmış. Silah efektleri ise nedense box'larınızı kıssanız bile sürmeli şiddetli bir biçimde çıkıyor. Müzikler zaten bulunduğunuz bu şiddet yanlısı ortamda çok iyi gidiyor. Genelde hızlı ve rock şeklinde hazırlanmış bu müzikler sizleri iyice dolduruşa getirmiyor değil.

Oyun İçin Mutsuz, Bizim İçin Mutlu Son

Kane & Lynch: Dead Men, kısa sürede sizlere çok şey yaşatmayı deneyen ve gerçekten de brunu başarabilen bir oyun. Oynanış ve hikâyesi ile sizleri alıp başka diyarlara sürüklediği gibi oyunun sonunda Kane'e karşı ufak bir sinir de yaşatmıyor değil. Fakat her şeye rağmen mutlaka alınıp oynanması gereken, arşivinizde ise en üst sıralarda yer bulması kaçınılmaz bir oyun, Kane & Lynch: Dead Men.Bu yazıya ait 2 yorumdan son 2 tanesi gösteriliyor.
Tüm yorumlar için tıklayın.


Yazan: Hatredalper Zaman: 14.12.2007 23:52:39 -
  Vallaha daha yeni oynadım oyunu birkaç bölüm ilerledim senaryo çok güzel sürükleyici ama oyun çok kötü ya.Adamlara adeş ediyosun odun gibi ölüyolar...  

Yazan: david15 Zaman: 29.11.2007 23:08:13 -
  Valla bu oyunu almayı düşünüyorum süper oyuna benziyoo  


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.


Künye

En Düşük Sistem

Artılar
Eksiler

Değerlendirme
Tuş Uyumluluğu85 / 100
Yapay Zeka90 / 100
Senaryo90 / 100
Özgünlük85 / 100
Strateji Ögeleri85 / 100
Atmosfer90 / 100
Menü90 / 100
Dinamizm85 / 100
Hatasızlık85 / 100
Eğlence85 / 100
Grafik85 / 100
Ses90 / 100
Oynanış85 / 100
Türe Göre Başarı93 / 100
GENEL:87.12 / 100
Oyun Görüntüleri          
iyi bir pc için gereken sistem gereksinimleri neler? (interpol )
MOH Airbone istek (tutkun01 )
Just Cause 2 geliyor... (david15 )
gta sa masa üstüne atıyor (david15 )
Empıre Total War Ekran Görüntüleri ... (david15 )
Metin II (david15 )
arkadaslar bu building hakkında bişi sorucam.. (heyyoo )
ADSL'de Süper İNDİRİM !!! (Adsız )
 
 
 
Copyright 2003-2006  iletişim     
>