Gamerbug'ı başlangıç sayfanız olarak ayarlayabilirsiniz.
    
 Haberler   |    Dosyalar  |   İlk Bakış  |   Kılavuz  |   Tozlu Raflar  |   İnceleme  |   Hileler  |   Oyun Görüntüleri  |   Duvar Kağıtları  |   Donanım  |   Ropörtaj  |   Künye 
İlk Bakış
       Ömer Faruk Yalçın
Görüntüler   Yorum Yap    Çıktı Al    RSS  
Eklenme Zamanı: 20.05.2006 20:52:15

PC: Sistem, bu oyunu destekleyecek kadar güçlü değil. Lütfen yemeyip içmeyip para biriktir de kurtar beni.
Kullanıcı: Ha? Ne saçmalıyorsun oğlum sen?
PC: Güç yok diyorum, güç.
Kullanıcının Dostu: Abi yazık ya, yüklenme fazla.
Kullanıcı: Ne demek lan o?! Kaldıracak. Ayrıca oyunu oynamıyoruz; ön incelemesini yapıyoruz.
???: Sistemin göçtü, hayırlı olsun. Umarım mutlu olmuşsundur. Bir Dost Sistem... (Not: Bittin oğlum sen! Kardeşimizi göçürdün, hem de bir DirectX 10 uğruna. Ühühü...)

Herkes yakınır canım ülkemde "Türkler neden oyun yapamıyor?" diye. Aslında sayısız bahane ile cevap verip, soruyu sorana 'kapak' demek kolaydır. "Destek yok!", şüphesiz, ilk duyacağımız cümle olur. Ama burada Türk oyuncuların suçu ne? Neden her oyunu anlamak ve oynamak için İngilizce düzeyinin yüksek olması gerek, Türkçe olmasında ne sakınca var? Neden her oyuna onlarca Lira vermek zorundayız? İşte sinirlerimiz geriliyor yine. Sonra kendimizi sakinleştirmek amacıyla şunları geçiriyoruz beynimizden: Crytek... CryEngine... FarCry... Yerli Kardeşler... Cevat, Anıl, Faruk... Film kopuyor ve ekran kararıyor. Ardından ekrana "dann" diye yapışan bir yazı: Crysis.

Gerçekten takdire şâyan işlere imza atan bir firma Crytek. İlk oyunları FarCry ile oyun piyasasının altını üstüne getirmiş, "Yılın Oyunu" ödülünü de kapmışlardı. Ayrıca hatırlayacağınız üzere FarCry, her oyun sitesinden ve her dergiden yüksek notlar almıştı (neredeyse 85-90'ın altında not yoktu). Bu işlerin en büyük kahramanları olan Yerli Kardeşler şu an Türkiye'nin, oyun piyasasındaki gururu durumundalar. Onlar bu gururla işleri geliştirdiler. CryEngine ile geldikleri noktayı, CryEngine2 ile oldukça gerilerinde bıraktılar. Yeni oyunları Crysis ile oyun dünyasının akışını değiştirecekler ve ödülleri toplamaya devam edecekler.

Senaryo Çok Önemli

Günümüzde sürükleyici senaryolara sahip olan oyunlar oldukça az. En iyi ihtimalle bir kitabın oyunu yapılıyor ve doğal olarak senaryo hazır geliyor. Bunu yapmalarında anlaşılmayacak bir taraf yok, fakat oyunu oynamaya başladığınızda genellikle hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Neden? Çünkü; oyunu şişirerek senaryonun dışına taşıyorlar. Demek istediğim şu: Oyuna özel iyi bir senaryo artık çok nadir çıkar oldu. Crysis ise bu konuda yakınmanıza olanak vermiyor. Dünyalar Savaşı filmini hatırlayacaksınız. Büyük bir kesim Crysis'i o filme benzetiyor, o filmin oyunu olarak görüyor. Şöyle bir bakalım o zaman hikâyeye...

10-15 yıl sonrası, yakın bir zaman yani. Evrende her zaman var olmuş ve nadir olarak da olsa dünyayı tehdit etmiştir meteorlar; işte böyle bir tehditle karşı karşıya dünya. Müthiş bir panik havası estiren meteor, kötümser topluluğa olanak veriyor ve bu kötümser grup herkesin daha da paniğe girmesine neden olan şeyler söyleyerek işi çıkmaza sokuyorlar. Bu noktada tahmin ettiğiniz gibi ya Amerika ya Rusya bu olaya el koymalı. Ama Rusya senaryoda yok, Amerika var; öbür türlü olsa ayıp olurdu zaten! Neyse; Amerika, meteoru durdurmak için çok büyük çaba sarf ediyor, ama hiçbir olumlu sonuç elde edemiyorlar. Meteor garip bir sinyal ile yoluna devam ediyor. Bu sinyal neredeyse her şeyi değiştiriyor, ne olduğu çözülemese de. Kuzey Kore ve Amerika, bu bilgiyi sadece kendilerinde var sanarak araştırmalara devam ederken dev kaya parçası atmosfere giriyor ve yavaşlıyor. Düştüğü adayı bile neredeyse hiç etkilemeyen meteor, yerin altında masumca yatarken Amerika bu başarıyı kendine yontuyor. İşin aslını öğrenmek için adaya gidiliyor ama Kuzey Kore, Amerika'ya tehditler yağdırıyor ve topraklarına girmelerine izin vermiyorlar. Amerika bu gelişmeler üzerine bir Delta Force ekibi gönderiyor adaya. 5 kişilik bu özel tim bilgi toplama amacıyla gizlice adaya gidiyor. Savaş kaçınılmaz hale gelmişken, meteor büyük bir etki ile patlıyor. Artık ülkeler değil, gezegenler var (biraz abartıya kaçtı gibi, ne dersiniz?).

Geri -Yapay- Zekalı Düşman İstemiyoruz

Şükürler olsun ki, yapay zeka sorunları ile çok nadir karşılaşıyoruz BBV(FPS) türündeki oyunlarda. Bu konuda en ileri noktadaki oyun ise F.E.A.R.'dı şüphesiz. Half Life, Call of Duty ve bir çok markalaşmış serinin de farkı yok aslına bakılırsa. Eh, takdir edersiniz ki, Crysis gibi bir oyunun da bu konuda kesinlikle sıkıntı çekmemesi gerekir. Sürekli vurgulamakta fayda var; oyun sadece grafikten ibaret değil. Senaryosu ile ne derece iddialı olduğunu gördük. Aynı şey yapay zeka için de söylenebilir. İlk olarak yayımlanan videolardan birinde buna katılmamız sağlanıyor. Özellikle adada, yani yeşilliklerin arasında düşman çok zor olarak beliriyor görüş alanımızda. Belirdiği zaman ise sadece birkaç saniyeniz oluyor öldürmek için. Bu kadar kısa sürede başarı elde etmek zor oluyor hâliyle.

 
Bu yazıya ait 3 yorumdan son 3 tanesi gösteriliyor.
Tüm yorumlar için tıklayın.


Yazan: carissimo Zaman: 22.10.2006 02:43:46 - sistem gereksimleri
  gerçekten haksızlık bu yaaaa.. bukadar yüksek bir sisteme çoğu kişinin ulaşabileceğini ben malesef düşünmek istemiyorum ama öle..
ee hem oyun güzel olacak ,hem senaryo, hem grafik al işte sana grafik, senaryo ve güzellik . ee fazla lafa gerek yok.:(
 

Yazan: MarsH Zaman: 03.06.2006 12:26:40 -
  "İşlemci olarak mutlaka çift çekirdek olmalı." diyorlardı. 2 GB Ram yeterli olacaktır ama ekran kartı için aynı şeyi söylemek zor. DirectX 10 için, yeni Ekran Kartlarını beklemek şart. Ama bundan önce Microsoft'un gıcıklığı bırakıp Vista'yı habire ertelemekten vazgeçmesi lazım.

Kısacası "minimum" sistem gereksimleri hakkında tahminde bulunmak için erken sayılır; ama durum PC kullanıcıları için iç açıcı bir şekilde yol almıyor gibi görünüyor.
 

Yazan: hydrogenflame Zaman: 03.06.2006 07:31:26 - Aboo
  Bende Amd Sempron 2800+ 64 Bit Edition İşlemci var 2 gb ram ve güzel bir nvidia ekran kartı ile oynar mıyım sizce?(Low Effectte Tabi Eheheheh)  


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.


Künye

Önerilen Sistem

En Düşük Sistem

Artılar
Eksiler

Türe Getirdiği Yenilikler

Değerlendirme
Grafik99 / 100
Türe Göre Başarı99 / 100
Yapay Zeka90 / 100
Senaryo95 / 100
Özgünlük99 / 100
Atmosfer99 / 100
Menü85 / 100
Dinamizm99 / 100
Tuş Uyumluluğu95 / 100
Hatasızlık90 / 100
Eğlence99 / 100
Oynanış95 / 100
Ses99 / 100
Optimizasyon90 / 100
GENEL:96.04 / 100
Oyun Görüntüleri          
Football Manager 2008için İlk Yama!!!! (interpol )
Unreal Tournament 3 yaması (Raven )
Sims 2 Free Time duyuruldu (Raven )
Stronghold 2 yaması (Raven )
Call of Duty 4 için bir yama daha (Raven )
GTA 4'ten bir video daha (Raven )
Overlord için 1.4 yaması (Raven )
Ben oyunu bitirmem için napmalıyım! (Danny )
 
 
 
Copyright 2003-2006  iletişim     
>