Gamerbug'ı başlangıç sayfanız olarak ayarlayabilirsiniz.
    
 Haberler   |    Dosyalar  |   İlk Bakış  |   Kılavuz  |   Tozlu Raflar  |   İnceleme  |   Hileler  |   Oyun Görüntüleri  |   Duvar Kağıtları  |   Donanım  |   Ropörtaj  |   Künye 
İnceleme
       weezard
Görüntüler   Yorum Yap    Çıktı Al    RSS  
Eklenme Zamanı: 19.11.2007 23:43:27

"Üçüncü Dünya Savaşının hangi silahlarla yapılacağını bilemem, ama Dördüncü Dünya Savaşı taşla ve sopayla yapılacak"

Albert Einstein

Yıllar yılı savaş konulu oyunları oynamaktan artık bu kelimeye yabancı olmaktan çıkmış ve başka bir deyim ile yarattığı ciddiyeti bir oyundan ibaret sanar olmuştuk. Geçtiğimiz yıllarda birden başlayan ve hiç bitmeyecek bir biçimde devam eden 2. Dünya Savaşı konulu oyunlar da bunun en büyük sebeplerinden biridir belki de. Fakat bahsettiğim bu firtınadan biz oyuncular öyle bir pay aldık ki, onun sayesinde hem savaşı yeniden tanıdık hem de bir efsanenin doğuşuna onunla şahit olduk. Artık ismi ile dünyayı sarsan ve her bölümü ile savaş cehennemini bir defa daha yaşadığımız Call Of Duty, Einstein'ın teorisi gerçekleşmeden bizleri modern dünyanın modern savaş ve cihazlarına götürüyor, ardında koca bir çağı geride bırakarak...

TIC TAC BOOM!

Call of Duty yıllar yılı biz oyuncuları etkileyen yapımları ile zirveden inmek istemeyen bir efsane olmuştur. Genç bir askerin gözünden paramparça olan bir dünyayı başka hiçbir yapımda izleyemeyeceğiniz gibi aynı türden bir duyguya kapılabileceğiniz başka bir oyun da bulamazsınız. Fakat kabul edilmesi gereken diğer bir şey ise artık 2. Dünya Savaşı oyunlarına hiçbir yenilik gelmemesi ve sürekli kendilerini tekrarlıyor olmaları. İşte Call of Duty, diğer bir adı ile oyuncuya dilediğini sunan oyun, bizleri farklı bir imaj ile aynı duyguları yaşatacak olan Call of Duty 4: Modern Warfare ile yeniden bir savaşa davet ediyor. Günümüzün modern dünyasında aynı soğukkanlılık ve duygular ile süren bu savaşın sonu ne zaman gelir diye düşünüledursun, biz en iyisi cihazlarımızı donanıp operasyona başlayalım.

Elbette hiçbirimiz ondan bu türlü bir yenilik beklemiyorduk. "Modern Warfare" kelimeleri ile karşılaştığımızda muhtemelen çoğunuz çeşitli hayallere kapılmış ve oyunun büyük bir değişime uğradığını anlamıştınız. Nitekim öyle de olmuş. Call of Duty eski havasını modern bir biçimde sunuyor artık bizlere. Günümüz dünyasında olmayan (ama her an olabilecek), benzersiz, akıl dışı bir savaşın ortasına düşüyoruz bu sefer. Ortadoğulu bir yönetici olan Al-Asad ve onun Rusya kökenli yandaşları nükleer saldırı projeleri ile dünyaya karşı oluşturduğu büyük tehditi ve Amerika ile İngiltere hükümetinin de bu iki örgüte bir son verme çabalarını konu alan Modern Warfare'da iki farklı karakterin gözünden bu acımasız savaşa ortak oluyoruz. Call of Duty 4: Modern Warfare, 4 bölümlük ve içinde dallanıp budaklanan bölümleri ile en fazla 7-8 saatlik bir oynanış sunuyor size. Yani kendinizi en çok kaptırdığınız anda Credits ile karşılaşıyorsunuz. Fakat bu durumu kaldırabileceğinize güveniyorum. Öyle ki oyun sonunda beyinlerinizde kalacak olan ciddi hasarlar yüzünden "New Game" seçeneğine tekrar tıklamanız olası bir durum.

Hikâye modunda açıkçası unutulmaz sahne ve anlar sizleri bekliyor olacak. Az önce de bahsettiğim gibi iki karakterin gözünden takip ediyoruz Modern Warfare'i. İkisi için de farklı ve etkileyici sonlar hazırlanmış durumda. Ortadoğuda P. Jackson ve Rusya taraflarında Joan "Soap" Mactavish adlı belki de oyunun en çok üzerinde durduğu karakteri olarak görevler yapacaksınız. Size verebileceğim tek sır Jackson için etkileyici ve bir o kadar da hüzünlü bir sonun bulunduğu.

MODERN SES VE GRAFİKLER

"Yeni Nesil" sıfatı altında doğal olarak iyi görsellik bekleniyor her oyundan artık. Neyse ki Call of Duty 4 istenenin fazlasını sunuyor. Grafikler ağızları açık bırakacak türden. Oynarken zaten ilk olarak göze çarpan bu konu şüphesiz. Her mekân, her cihaz, her karakter, her silah, kısacası her şey oldukça detaylı. Eğer DX10 destekli bir kartınız da varsa mermi kovanlarının gerçekçi çıkışlarını da izlemeniz mümkün. Bina ve çevre tasarımları oldukça harika. En ufak çatlağı bile sizlere sunuyor Modern Warfare. Efektler ise özellikle büyük patlamalarda kendilerini daha iyi bir biçimde belli ediyor. Elbette bu kadar güzel sözden sonra bir sistem ihtiyacı korkusuna kapılıyorsunuz fakat çok da dert etmenize lüzum yok çünkü Call Of Duty bu konuda da insaflı. Grafik ayarları açıkçası çok detaylı değil, yani büyük bir optimizasyon beklemeyin. Fakat yine de işinizi görüyor. Anlayamadığım tek seçenek ise dual ekran kartı özelliğinin bulunması. Işıklandırma ve gölgelendirmeler ise büyülüyor adeta. Ufak ayrıntıların bir diğeri ise daha oyunun başında karşılaştığınız güneş ışıkları sayesinde görülebilen havada uçuşan tozlar olacaktır. Ya da vurulduğunuzda toz kaldıran zemin ve duvarlar. Oynanışa ufak katkıları olan bu ufak detaylardan daha çok örnekleyebiliriz.

Seslendirmeler ise gerçekten çatışma anlarında sizleri iyice oyuna bağlıyor. Bağırışmalar ve silah sesleri çok ama çok iyi hazırlanmış. Basitlik görmeniz imkânsız gibi. Karakter konuşmalarında ise sadece çevrenizdekilerin sesi çıkıyor -yani her zamanki gibi konuşmayan asker modundayız. Fakat ses efektleri gerçekten sizleri tedirgin edip silahınızı konuşturduğunuz anlarda strese sokacak türden.

MODERN CİHAZ VE SİLAHLAR

Gelelim en çok merak edilen oynanış bölümüne. Açıkçası görünüş anlamında değişime uğramış olan oynanabilirlik sizleri günümüzün teknolojik silahlarına götürüyor. Her silah orijinalleri ile aynı ve özel birlikten olduğumuz için onları çeşitli cihaz ve parçalar ile kullanıyoruz. Örneğin oyunu gece moduna alarak silahımızın lazeri ile daha sağlıklı atışlar yapma imkânımız var. Her silah oldukça detaylı hazırlanmış durumda. Sayısını yazamadığım çoklukta bir silah yelpazeniz var. Görevlere başlarken silah seçme şansınız olmasa da savaş esnasında bol bol cephane ve yeni aletler ile karşılaşıyorsunuz. Ölen düşmanınızın ya da takım arkadaşınızın eşyalarını da üstlenme gibi bir hakkınız var. Sniper konusunda ise yine nefes tutarak daha isabetli atışlar yapmanız mümkün. Hikâye boyunca tekdüze ateş etmiyoruz elbette. Suikast düzenlemeniz gereken yer ve araçlara C4 vb. patlayıcılar yerleştirerek hoş dakikalar yaşamanız söz konusu. Ayrıca telsiziniz sayesinde bazı bölümlerde helikopter ve bombardıman desteği bile alabiliyorsunuz. Modern savaşın tüm nimetlerinden yararlanabiliyoruz anlayacağınız. Başka bir yenilik ise ince maddelerin kurşun geçirebiliyor olması. Yani taraf ne olursa olsun eğer bir tahtanın ya da varilin arkasına saklanmış iseniz veya saklanmışlar ise yapmanız gereken o cisme ateş etmek. Yani oynanışa etki eden başka bir özellik daha mevcutlandırılmış. Bu kurşun geçiren eşya konusunun oyun boyunca işinize yarıyor olması işinizi oldukça kolaylaştırıyor.

Yapay zeka ise sizi ilk defa bu kadar zorlayabiliyor. Öyle ki karşınızda artık plan yapan ve strateji oluşturan düşman grupları var. Zorda kaldıklarında etrafı gaz bombaları ile donatmaktan tutun, arkanızdan dolaşmayı bile akıl edebiliyorlar. Üstelik çoğu zaman başarılı olmaları bazen sizleri sinirlendirebiliyor. Zekaları kurşunları bitince klasik bir hareket olan dipcik ile saldırma ile devam ediyor. Benim beklentim Call of Duty 3 ile gelen düşman ile birebir boğuşma özelliğinin Modern Warfare ile yeniden gözükmesi idi. Fakat böyle bir şansımız bulunmuyor. Bu yüzden mermiler tek yardımcınız. Takım arkadaşlarınız ile belli başlı karakter haricinde sürekli ölmek ile meşgullar. Böylece cephane kıtlığı çekmiyorsunuz. Yine düşmanlarınız rastgele ateş etme özelliklerine de kavuşmuşlar.

Bölümler ise birbirlerini tekrar etmemeleri için ayrı ayrı görev, olay ve sürprizler ile hazırlanmış. Her bölümde kesinlikle başınıza çok tehlikeli bir şey geliyor ya da o türden bir görev alıyorsunuz. Böylece bir görevden diğerine geçince aynı hava ve tadı almayarak başka duygular ile devam ediyorsunuz.

Geçmişten bugüne tahtını kimseye kaptırmayan Call of Duty, savaşını modern dünyaya taşıyarak en doğru seçimi yapmış durumda. Şu ana kadar oynayacağınız en iyi savaş oyunu olma iddiasını sürdüren seri Modern Warfare ile 2007 yılına da imzasını atıyor. Görsel ve oynanabilirlik anlamında beklenenin fazlasını sunan, hikâye ve işleyişi ile sizleri başka diyarlara sürükleyecek Call of Duty 4: Modern Warfare, mutlaka oynanması gereken benzersiz bir yapıt.

Bu yazıya ait 1 yorumdan son 1 tanesi gösteriliyor.
Tüm yorumlar için tıklayın.


Yazan: tager Zaman: 05.12.2007 19:36:24 - oyun hakkında
  oyun güzel ben deki pc
1-1gb RAM
2-256 mb ekran kartı
3-1.9 ghz oyunu kaldırdı ve trainerle oynuyom benden öneri gerisi size kalmış:)
 


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.


Künye

Önerilen Sistem

En Düşük Sistem

Artılar
Eksiler

Değerlendirme
Grafik90 / 100
Yapay Zeka90 / 100
Senaryo90 / 100
Özgünlük90 / 100
Atmosfer90 / 100
Menü90 / 100
Dinamizm85 / 100
Tuş Uyumluluğu90 / 100
Hatasızlık90 / 100
Eğlence85 / 100
Oynanış90 / 100
Ses95 / 100
Türe Göre Başarı95 / 100
GENEL:90 / 100
Oyun Görüntüleri          
GTA San Andreas'a Araç Gereç Nasıl Yüklenir (Danny )
Football Manager 2008için İlk Yama!!!! (interpol )
Unreal Tournament 3 yaması (Raven )
Sims 2 Free Time duyuruldu (Raven )
Stronghold 2 yaması (Raven )
Call of Duty 4 için bir yama daha (Raven )
GTA 4'ten bir video daha (Raven )
Overlord için 1.4 yaması (Raven )
 
 
 
Copyright 2003-2006  iletişim     
>