Gamerbug'ı başlangıç sayfanız olarak ayarlayabilirsiniz.
    
 Haberler   |    Dosyalar  |   İlk Bakış  |   Kılavuz  |   Tozlu Raflar  |   İnceleme  |   Hileler  |   Oyun Görüntüleri  |   Duvar Kağıtları  |   Donanım  |   Ropörtaj  |   Künye 
Detay
       Yiğit Tokgöz
Görüntüler   Yorum Yap    Çıktı Al    RSS  
Eklenme Zamanı: 19.06.2007 13:09:07

 Call of Duty'nin vuruş dünyasındaki yeri ve öneminden bahsetmeye gerek yok herhalde; sürekli birbirlerinin vasat tekrarları şeklinde ortaya çıkan İkinci Dünya Savaşı oyunları arasındaki nâdide "efsane"lerden biri. Treyarch ve Infinity Ward arasındaki yapım paylaşımı sebebiyle, bazı oyunlarında (Call of Duty 2: Big Red One, Call of Duty 3) yalnızca konsol için hazırlanarak çoğunluğu oluşturan PC müdavimlerini üzen serî, önümüzdeki kış, hem konsol, hem PC oyuncularına 11 bölümlük bir BBV ziyafeti çektirmeye hazırlanıyor. Üstelik değişmemiş yüzünü, farklı zaman ve bölgelere çevirerek.

  Hâlâ sıcak olması sebebiyle, Ortadoğu şimdilik oyunlara cesurca konu edilebilen bir tema değil; zaten politik görüşler ve isyanlardan çok "güçlü"yü temsil ettiğimiz apolitik yapımlar oluyor büyük bir çoğunlukta savaş oyunları. Politik imzalara rastlanmazken, hassas konumdaki bir bölgenin ateşli oyunlara konu edilmesini beklemek de boş bir bekleyişe yol açar; ancak elimizde İkinci Dünya Savaşı temasını fazlasıyla yiyip bitirmiş bir Call of Duty serîsi var ve serî, artık oyuncuları yeni görevlere çağırması gerektiğini biliyor. Bu yüzden, Call of Duty 4, Ortadoğu'ya giren, fakat belirgin meselelere bulaşmayan, yalnızca belirgin temaslar yapacak bir oyun olarak tasarlanıyor. Bir diktatör, sağ kolu, onların yakın ilişki kurduğu bir Rus lider ve onun sağ kolu: Dört lider-liderimsi düşman. Canlandıracağımız askerlerse, Ruslara karşı bir İngiliz SAS komandosu, diktatörün emir kullarına karşı bir Amerikan deniz piyadesi. Şimdilik oyun konuya fazla teğet geçiyormuş gibi durmuyor, fakat ilk görüntülerde fark edilen Arapça yol tabelaları ve Irak civarlarından fışkıran insan giyinişleri dışında, senaryonun belirgin hatları konusunda herhangi bir şey söylenmiyor. Tarafımız açık, kimleri yönlendireceğimiz açık, fakat net bir senaryodan bahsedilmiyor. Tanınan liderleri malzeme alan bir yapım bekleyemeyiz yani.

 Infinity Ward, oyununun yapısını geliştirmeye çalışmak, görev türlerini daha egzantrik hâle getirmek gibi bir kaygı taşımıyor; şu ana dek yaptıkları tüm Call of Duty oyunlarında ortaya koydukları yapının "tutulan yapı" olduğunu biliyorlar. Yalnızca, korunmuş kişiliğin üzerine bazı güzelleştirici makyajlar ve birkaç kişisel gelişim öğesi katmak var hesapta. En belirgin gelişim olarak, vücutların, bilhassa kellelerin çok daha hassas olacağı ve birçok farklı vuruş bölgesi taşıyacağı gösteriliyor. Karakter hareketlerinin çeşitlenmesini sağlayacak bu adımla birlikte, gerçekçilik bir hayli arttırılmış olacak kuşkusuz. Bir başka gelişim öğesiyse, önceleri çok fazla haşır neşir olmadığımız araçlara daha aktif bir rol yüklenmesi. Dilediğimiz zaman bombardıman uçakları çağırmak gibi yetkilere sahip olurken, görevler sırasında araç kullanma ihtiyacımız oldukça fazla olacak. Nasıl ki insanlık zaman ilerledikçe araçları hayatına daha fazla katıyor, "Modern" Warfare de zamanın ilerlediğini hissettireceği araç ihtiyacıyla gösterecek.

Dediğimiz gibi oyunun iç yapısı üzerinde bir oynama yapma plânı bulunmuyor, dolayısıyla alınacak görevlerin de araçlarla etkileşime daha fazla girilecek olması dışında pek bir farklılık taşıması düşünülmüyor; yalnızca, bir sonraki bölümde karşımıza ne çıkacağını asla tahmin edemeyeceğimiz söyleniyor, fakat zaten önceki oyunlarda belirgin bir tahmin yürütebilmemiz kolay değildi. Görevler tip değiştirmiyorsa, belirgin bir değişim yok demektir. Dikkat çeken tek nokta, düz çatışma görevleri sırasında yalnızca cephe savaşlarında karşı karşıya gelmek dışında, düşmanla sık sık sıcak çatışmalara da girmemizin gerekeceği.

Speedy Gonzalez'i örnek alarak gelişen teknoloji sebebiyle olmazsa olmaz denilen grafik makyajı da, tipik Infinity Ward sistem sevecenliği korunarak yapılmış; şimdilerde en vasat sayılabilecek sistemlerde dahi oynanabileceği söylenen oyun, buna rağmen son oyuna göre oldukça geliştirilmiş grafiklere sahip gibi görünüyor, sunulan ilk videoya bakıldığında. Üstelik, yabancı basın mensuplarının sözlerine göre, çoklu oyuncu bölümüyle tek kişilik bölümün görsel kalitesi arasındaki fark neredeyse sıfır. Tüm bu söylenenler çok az bir fireyle doğru olursa, şüphesiz büyük bir başarıyla karşı karşıya kalacağız. Grafikleri tek kişilik bölümün grafiklerinden aşağı kalmayan çoklu oyuncu bölümüyse, Call of Duty 2'nin hâlâ sık sık kendini arkadaş aralarında oynatabilmesi başarısına rağmen büyük gelişmelere tâbi tutulmuş. Askerlerimizi, araçlarını, silahlarını kendimiz belirleyip, karma askerler oluşturabilecek ve çeşitlenen mod yelpazesiyle birlikte, çok daha "farklı" oyunlarla arkadaşlıklarımızı pekiştirebileceğiz (Pollyanna'lar da Call of Duty oynar).

Şimdilik elimizde o sevdiğimiz yapısı korunmuş, üzerine hoşnutlukla karşılanacak yenilikler ve gelişimler serpiştirilmiş, yavaş yavaş sıkacağı bilinen konusu değiştirilmiş ve en önemlisi, istenen tüm platformlar için hazırlanan yeni bir Call of Duty oyunu var ve rahatlıkla, şom ağızlılık yapmaktan korkmadan, herhangi bir aksiliğin olmayacağını söyleyebiliyorum. Bu kış, bulunduğumuz cepheden zaman zaman rahatsızlık duyulacak olsa da, Ortadoğu'dayız.

Bu yazıya ait 3 yorumdan son 3 tanesi gösteriliyor.
Tüm yorumlar için tıklayın.


Yazan: emre_91 Zaman: 05.12.2007 09:37:42 - CoD 4 Modern Warfare!!
  selam. bn oyunun tamamını yükledim ve oyun bitti. harika bi oyundu cod serisinin en zevk aldıgm oyunu buydu. gerçkten savaşı birebir yaşardım. aynı başarıda oyunların dewamını bekliorz. en azından Cod 3 hezimeti unutturuldu. ;););)  

Yazan: david15 Zaman: 14.10.2007 23:10:21 -
  bu oyunları konsolda oynamak bana zor geliyo ama güzel oluyor Bence Fps Türü oyunlar PC ye yakışır ;)  

Yazan: Hatredalper Zaman: 13.09.2007 12:48:23 -
  Call of Duty 4'ü bende merak ediyorum.Medal of Honor çok güzzel bir atak yaptı ve gerçekten mükemmel bir oyun ortaya çıkarttı.Call of Duty'nin de bundan aşağı kalmıyacağına eminiz...  


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.


Künye

Önerilen Sistem

En Düşük Sistem

Artılar
Eksiler

Değerlendirme
Grafik90 / 100
Yapay Zeka90 / 100
Senaryo90 / 100
Özgünlük90 / 100
Atmosfer90 / 100
Menü90 / 100
Dinamizm85 / 100
Tuş Uyumluluğu90 / 100
Hatasızlık90 / 100
Eğlence85 / 100
Oynanış90 / 100
Ses95 / 100
Türe Göre Başarı95 / 100
GENEL:90 / 100
Oyun Görüntüleri          
Sims 2 Free Time duyuruldu (Danny )
Server hakkında bilgi! (david15 )
GTA San Andreas'a Araç Gereç Nasıl Yüklenir (david15 )
Crysis'in Yaması Yeni Yıla Kaldı (david15 )
iyi bir pc için gereken sistem gereksinimleri neler? (david15 )
Football Manager 2008için İlk Yama!!!! (david15 )
Unreal Tournament 3 yaması (Raven )
Stronghold 2 yaması (Raven )
 
 
 
Copyright 2003-2006  iletişim     
>